Artykuł sponsorowany

Największe zagrożenia atmosferyczne dla instalacji energetycznych

Największe zagrożenia atmosferyczne dla instalacji energetycznych

W ostatnich latach, ze względu na zmiany klimatyczne, Polska doświadcza coraz częstszych i intensywniejszych zjawisk atmosferycznych. Te ekstremalne warunki pogodowe wpływają na funkcjonowanie instalacji elektrycznych w Warszawie i innych miastach, powodując przerwy w dostawie prądu oraz uszkodzenia infrastruktury energetycznej. W niniejszym artykule przedstawimy trzy największe zagrożenia atmosferyczne dla instalacji energetycznych.

Burze z piorunami

Burze z piorunami są jednym z największych zagrożeń dla instalacji energetycznych. Wyładowania atmosferyczne mogą powodować przepięcia w sieci elektrycznej, uszkodzenia transformatorów oraz przewodów. Ponadto, pioruny uderzające bezpośrednio w obiekty, takie jak słupy energetyczne czy stacje transformatorowe, mogą prowadzić do poważnych awarii oraz pożarów. Dlatego też istotne jest stosowanie odpowiednich systemów odgromowych oraz zabezpieczeń przeciwprzepięciowych w instalacjach elektrycznych. Regularne kontrole i konserwacja tych systemów również są kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego.

Silne wiatry i wichury

Silne wiatry i wichury mogą powodować uszkodzenia infrastruktury energetycznej na różnych etapach. W przypadku słupów energetycznych, wiatr może prowadzić do ich przewrócenia lub uszkodzenia, co z kolei może spowodować zerwanie przewodów oraz przerwy w dostawie prądu. Drzewa i gałęzie, które są łamane przez silne podmuchy, również stanowią zagrożenie dla przewodów elektrycznych oraz innych elementów instalacji. Aby minimalizować ryzyko awarii związanych z wiatrem, konieczne jest regularne przeglądy i utrzymanie infrastruktury energetycznej oraz dbanie o odpowiednie cięcie drzew w pobliżu linii energetycznych.

Opady śniegu i oblodzenie

Zimowe warunki pogodowe, takie jak intensywne opady śniegu i oblodzenie, również stanowią zagrożenie dla instalacji elektrycznych w Warszawie. Duże ilości śniegu mogą powodować przeciążenie i uszkodzenie dachów budynków, na których znajdują się panele fotowoltaiczne czy inne elementy instalacji energetycznej. Oblodzenie przewodów elektrycznych zwiększa ich ciężar, co może prowadzić do ich zerwania oraz uszkodzeń słupów energetycznych. Aby zapobiec awariom związanym z opadami śniegu i oblodzeniem, ważne jest stosowanie odpowiednich materiałów i konstrukcji w instalacjach energetycznych oraz regularne kontrole i konserwacja infrastruktury w okresie zimowym.