Artykuł sponsorowany

Jakie są moce akumulatorów i gdzie stosuje się poszczególne rodzaje?

Jakie są moce akumulatorów i gdzie stosuje się poszczególne rodzaje?

Akumulatory są niezastąpionym źródłem energii w wielu dziedzinach życia, od codziennego użytkowania samochodów, przez zastosowanie w energetyce odnawialnej, aż po przenośne urządzenia elektroniczne. Różnorodność zastosowań sprawia, że na rynku dostępne są akumulatory o różnych mocach i technologiach. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej mocą akumulatorów oraz zastosowaniu poszczególnych rodzajów.

Jakie mocy mają akumulatory samochodowe?

Akumulatory samochodowe to jedne z najbardziej powszechnie używanych źródeł energii. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej mocy do uruchomienia silnika oraz zasilenie systemów elektrycznych pojazdu. Moc akumulatora samochodowego wyrażana jest w amperogodzinach (Ah) oraz prądzie rozruchowym (A). Przykładowo, akumulator 100Ah oznacza, że może on dostarczyć 100 amperów przez godzinę lub 5 amperów przez 20 godzin. Wybór odpowiedniej mocy akumulatora zależy od rodzaju pojazdu, jego potrzeb energetycznych oraz warunków pracy.

Akumulatory przemysłowe to specjalistyczne źródła energii, które znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.  one wykorzystywane m.in. w systemach awaryjnego zasilania, maszynach i urządzeniach przemysłowych, a także w pojazdach elektrycznych. Moc akumulatorów przemysłowych jest znacznie większa niż w przypadku akumulatorów samochodowych i może sięgać nawet kilku tysięcy amperogodzin. Wybór odpowiedniej mocy akumulatora przemysłowego zależy od specyfiki danego zastosowania oraz wymagań energetycznych urządzeń.

Jakie akumulatory stosuje się w energetyce odnawialnej?

Energetyka odnawialna, tak jak fotowoltaika czy energetyka wiatrowa, coraz częściej wykorzystuje akumulatory do magazynowania energii. W tym przypadku stosuje się głównie akumulatory żelowe oraz litowo-jonowe, które charakteryzują się wysoką sprawnością, długą żywotnością oraz dużą pojemnością energetyczną. Moc akumulatorów stosowanych w energetyce odnawialnej zależy od wielkości instalacji oraz zapotrzebowania na energię. Przykładowo, dla domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp może być potrzebny akumulator o pojemności rzędu 10–20 kWh.