Artykuł sponsorowany

Do czego służy cynkowanie ogniowo profili?

Do czego służy cynkowanie ogniowo profili?

Cynkowanie ogniowe profili to proces, który polega na pokrywaniu powierzchni elementów stalowych warstwą cynku, mającej na celu zabezpieczenie ich przed korozją. W Polsce, gdzie występują trudne warunki atmosferyczne, takie jak duże wahania temperatur czy obecność wilgoci, zastosowanie tego rodzaju ochrony jest szczególnie ważne. W tym artykule dowiesz się, do czego służy cynkowanie ogniowe profili oraz jakie są jego zalety i zastosowania w praktyce.

Zalety cynkowania ogniowego profili

Cynkowanie ogniowe profili to technika, która zapewnia długotrwałą ochronę przed korozją oraz wydłuża żywotność elementów stalowych. Warstwa cynku tworzy na powierzchni profilu trwałą barierę ochronną, która skutecznie izoluje metal od czynników atmosferycznych. Dzięki temu procesowi, konstrukcje stalowe są odporne na działanie wilgoci, a także na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Ponadto cynkowanie ogniowe nie wpływa negatywnie na wygląd elementów stalowych – wręcz przeciwnie, może poprawić ich estetykę poprzez nadanie im jednolitej, błyszczącej powierzchni. Warto również dodać, że cynkowanie ogniowe jest ekologiczne, gdyż cynk jest materiałem naturalnym i biodegradowalnym.

Proces cynkowania ogniowego

Cynkowanie ogniowe profili odbywa się w specjalistycznych zakładach, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą. Proces ten polega na zanurzeniu elementów stalowych w kąpieli z rozpuszczonego cynku o temperaturze około 450°C. Przed zanurzeniem, profile są odpowiednio przygotowywane – oczyszczane z rdzy, tłuszczu czy farby. Następnie cynk reaguje z powierzchnią stali, tworząc warstwę stopu cynkowo-stalowego, która chroni profil przed korozją. Czas trwania procesu cynkowania zależy od wielkości i kształtu elementów stalowych, a także od grubości warstwy cynku, którą chcemy uzyskać.

Zastosowanie cynkowanych ogniowo profili w budownictwie i przemyśle

Cynkowane ogniowo profile znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu oraz w budownictwie. Wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji konstrukcji stalowych, takich jak hale produkcyjne, magazyny czy obiekty sportowe. Dzięki swojej wytrzymałości oraz odporności na korozję są one doskonałym materiałem do budowy mostów, wiaduktów czy ogrodzeń. Profile ocynkowane ogniowo są również stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, energetycznym czy kolejnictwie.