Artykuł sponsorowany

Czym jest skaling?

Czym jest skaling?

Skaling to zabieg stomatologiczny, który polega na usunięciu kamienia nazębnego oraz osadu z powierzchni zębów. Wykonywany jest za pomocą specjalistycznych narzędzi przez wykwalifikowanego dentystę. Dzięki temu zabiegowi pacjenci mogą cieszyć się zdrowym i estetycznym uśmiechem, unikając problemów związanych z próchnicą czy paradontozą.

Przeczytaj również: Ile kosztuje wizyta u dentysty?

Jakie są rodzaje skalingu i kiedy warto się na niego zdecydować?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje skalingu – ultradźwiękowy oraz ręczny. Skaling ultradźwiękowy polega na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą specjalistycznej końcówki emitującej fale ultradźwiękowe, które rozpryskują osad. Skaling ręczny natomiast wykonywany jest za pomocą klasycznych narzędzi dentystycznych, takich jak haki czy szczotki. Decyzja o wyborze metody zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stanu jego jamy ustnej. Na przykład, dentysta na Bielanach w Warszawie może zalecić skaling ultradźwiękowy osobom z dużą ilością osadu i kamienia nazębnego, podczas gdy dla innych pacjentów wystarczy skaling ręczny.

Skaling wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Niektóre osoby mogą jednak odczuwać lekkie dolegliwości po skalingu, takie jak podrażnienie dziąseł czy zwiększona wrażliwość zębów. Przeciwwskazania do wykonania skalingu to przede wszystkim choroby serca, niewydolność nerek oraz cukrzyca. W przypadku tych schorzeń istnieje ryzyko powikłań, takich jak infekcje czy krwawienia. Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu warto skonsultować się ze specjalistą.

Jak dbać o higienę jamy ustnej po skalingu, aby utrzymać zdrowy uśmiech?

Aby utrzymać efekty skalingu na dłużej, warto zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Należy szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, używając pasty z fluorem oraz miękkiej szczoteczki do zębów. Ponadto warto stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej, które pomagają usunąć resztki pokarmowe i bakterie z trudno dostępnych miejsc. Regularne wizyty u dentysty oraz przestrzeganie jego zaleceń pozwolą cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długie lata.